Beszéljünk róla
Beküldte szerk -
"Harminchét éves, elvált asszony vagyok. Kilenc éves fiamat két éve egyedül nevelem. Az elmúlt másfél évben nagyon megromlott az egészségi állapotom. Főleg a gyomorpanaszaim elviselhetetlenek időnként, de sokszor jön rám fulladás, remegés, szédülés is. Már többféle kivizsgáláson voltam, de nem találtak semmi szervi betegséget, ami a problémáimat magyarázná.
A háziorvosom szerint lehet, hogy a válás és a stressz miatt vannak a tüneteim, és javasolta, hogy keressek fel egy pszichológust. Arra szeretnék választ kapni, hogy Ön szerint is lehet-e ilyen oka a panaszaimnak, és tud-e ezen pszichológus segíteni?"
Megmagyarázhatatlan testi tünetnek nevezzük az olyan testi tüneteket, amelyeket a szakemberek nem tudnak hagyományos orvosi diagnosztikus címkével ellátni. Ezek azok a tünetek, melyek megfelelő kivizsgálás után nem értelmezhetőek teljes mértékben valamely ismert betegség tüneteinek, illetve, ha sikerül is a tünetek alapján diagnózist felállítani, a testi panaszok és az általuk okozott egyéb következmények fokozottabbak annál, amit a betegség indokolna.
Ezekre a tünetekre, tünetegyüttesekre gyakran használják a pszichoszomatikus betegségek elnevezést. A pszichoszomatikus betegségek elnevezés a test (görögül szóma) és a lélek (psziché) kölcsönhatásának zavarára utal. A pszichoszomatikus betegségek mechanizmusa azaz a test és lélek megváltozott kölcsönhatásának mechanizmusa máig sem teljesen feltárt.
A pszichoszomatikus tünetek keletkezése a legtöbb esetben megoldatlan lelki vagy szociális problémák jelenlétére utal, amelyek szomatizáció útján adnak jelzést.
A pszichoszomatikus kórképek olyan súlyosak lehetnek, hogy akadályozzák, sőt lehetetlenné teszik a normális életvitelt, és az érintett személyre, közvetlen környezetére komoly terhet rónak.
A leggyakoribb pszichoszomatikus betegségek a következők: gyomor-, nyombélfekély, vastagbélgyulladás, savtúltengés, bizonyos mozgásszervi és nőgyógyászati betegségek, bronchiális asztma, infarktus, magas vérnyomás, verőeres elzáródásos betegségek, allergiás, gyulladásos bőrelváltozások, táplálkozási zavarok .
A pszichoszomatikus zavarok kialakulásában számos tényező játszhat szerepet. Előfordul, hogy az emberekre háruló társadalmi, szociális vagy családi terhelés eredményez ilyen zavarokat. A stressz különböző formái, így a szociális körülmények kedvezőtlen alakulása, súlyos betegség, haláleset, válás, munkahely elvesztése, stb. Vannak bizonyítékok amellett, hogy bizonyos szükségletek, érzelmek, megküzdési stílusok is növelhetik a pszichoszomatikus zavarok kialakulásának valószínűségét. Ezek szerint, ha túlzottan reagálunk egy minket érő stresszre, melegágyat biztosítunk az ilyen zavarok kialakulásának. Azzal párhuzamosan, ahogy a szakemberek ráébredtek a pszichés tényezőknek a szomatikus zavarokban játszott szerepére, megjelentek a testi betegségek pszichológiai gyógymódjai is. Így a gyógyításban nagyon fontos szerep jut a pszichiátereknek, pszichológusoknak, pszichoterapeutáknak is. A terápiás módszerek közül a relaxációs és szimbólumterápiák, a családterápia és kognitív terápiák bizonyultak a legeredményesebbnek a pszichoszomatikus betegségek kezelésében.
Kérdésére válaszolva mindenképpen javaslom, hogy keressen fel egy pszichológust a problémájával, hiszen az elhanyagolt pszichoszomatikus megbetegedéseknek így az ön panaszainak is számos szövődménye lehetséges. Szakember irányításával, célzott pszichoterápiával jó eséllyel sikerül a testi panaszait mérsékelni vagy megszüntetni, valamint a hátterükben meghúzódó pszichés tényezőket feldolgozni.
Ignácz Adrienn
pszichológus
Kérdéseiket az alábbi e-mail címre juttathatják el: kunavi@vipmail.hu