Charlie Wilson háborúja
Beküldte szerk -
Az összetett hidegháború és három összetett történelmi figura mögé álló öt elismerten Oscar-, Emmy-, Tony-, Golden Globe, Satöbbi Díjas összetett filmes személyiség meglehetősen sokrétű politikai szatírája. Bizakodhatunk: ennek csak nem lehet rossz vége! Kattintson.
Az első a sorban Aaron - a bürokrácia mesemondója Sorkin. Leginkább az ő szellemes tollának köszönheti a film a feszes tempót, a tökéletes korrajzot, a pergő, zsiványul csattanó dialógusokat, a fanyar humort, a kivételesen zseniális jeleneteket, azt, hogy a csontszáraz politika élvezhetővé válik az attól idegenkedő, tisztes távolságot tartó nézőknek is. Nevéhez tartoznak még: Az elnök emberei sikersorozat, az Egy becsületbeli ügy tárgyalótermi katonadrámája és a Szerelem a Fehér Házban is.
Második Mike nem félünk a farkastól Nichols. A komikusként kezdő, színdarab és filmrendező már az összes létező filmes díjat bezsebelte, illetve polcára helyezte szépen egymás mellé. Már az első filmrendezése, a Nem félünk a farkastól Oscar-jelölt volt. Továbbá, teljesség nélkül: A 22-es csapdája, Testi kapcsolatok, Silkwood, Dolgozó lány, Madárfészek, Közelebb, A nemzet színe-java stb. (Személyes zárójelben mondom: a Közelebb romantikusban a legnagyobb már ha romantikus egyáltalán.)
Párban folytatva: Charlie sok dögös, formás mellű titkárnőm volt, Angyaloknak hívtam őket Wilson és Tom szeretem a csokis bon-bont Hanks. Tom meglepő módon élvezettel lubickol a hedonista, piás, alkalmi kábítószer-élvező, szexista, professzionális lobbista képviselő Charlie szerepében. Charlie a nyolcvanas évek elején figyelt fel az Afganisztán szovjet megszállása folytán kialakult helyzetre, miszerint ha a felkelőket támogatnák, le tudnák rázni a kommunista rabigát. Menten neki is látott a lobbizásnak, azoknak és ott, ahol kellett. De hiába a tehetsége, magában nem jutott volna sokra.
A hölgy duó Joanne Amerika hatodik leggazdagabb nője Herring és Julia micsoda nő Roberts. Joanne Herrings elkötelezetten vallásos, jobb oldali közszereplő, és pont eléggé antikommunista ahhoz, hogy érdekelje az ügy mellesleg Charlie alkalmi szeretője is. Roberts rutinosan hozza a figurát.
Végül Gust maga vagyok a 80-as évek Avrakotos és Philip nem igaz Seymour én vagyok maga a 80-as évek Hoffman. Gust balhés görög-amerikai CIA ügynökként cinikusan bírálja Amerika nem létező afganisztáni külpolitikáját. Sok hasznos kapcsolattal és összeköttetéssel ő az, aki teljessé teszi a szokatlan csapatot. Philip Seymour Hoffmann konkrétan brillírozik! Remekül áll neki az öltönyös, szemüveges, pocakos ügynök szerep. Közös jeleneteik Tom Hanks-szel magukkal ragadók.
Igen, egyébként igaz történet is. Valahol ez csapja leginkább arcul a nézőt, hogy a politika nem egy misztikus, elvont valami, hanem igazi emberek, kulcs- és kevésbé kulcsszemélyiségek masszaszerű intézménye. És mégiscsak képes lehet hógolyó-lavinát elindítani. Képes lehet három ember arra, hogy Amerika kezdetben ötmillió dolláros titkos katonai támogatását egy milliárdosra növelje, ezzel eldöntve a hidegháborút és felszabadítva Afganisztánt a Vörös Hadsereg kilenc évig tartó elnyomása alól. Ahogy mások aztán képesek lehetnek elcseszni a végjátékot Charlie Wilson mondta így.
Gust Avrakotos pezsgőbontás közben emleget egy Zen mestert, aki történeteiben minden dolog, esemény viszonylagosságára világított rá. Bármi is történt, ő csak azt mondta: Majd meglátjuk!. Akkor ünnepeltek, aztán valahogy csak jöttek az iszlám szélsőségesek Oszama bin Ladennel az élcsoportban, ahogy szeptember 11. is dátum lett a világtörténelemben.
És hogy hol cseszték el? (Mert elcseszték, és azért ezt vászonra vinni nem olyan volt Amerikától, mint amikor a legendásan rossz Pókember háromban a szuperhős beugrik a teljes képernyős zászló elé.)
Hát, szerintem, nézze meg a filmet, aztán majd meglátjuk.
straubbazsi
straubbazsi@gmail.com